2000

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук

Windows 2000 (також звана Win2k, W2k або Windows NT 5.0) - це операційна система сімейства Windows NT від компанії Microsoft, призначена для роботи на комп'ютерах з 32-бітними процесорами (з архітектурою сумісної з Intel IA-32).

Перша бета-версія системи була випущено 27 вересня 1997 року. Спочатку система носила назву Windows NT 5.0, оскільки була наступної великої версією Windows NT після Windows NT 4.0. Однак 27 жовтня 1998 вона отримала власну назву Windows 2000. Фінальна версія системи була випущена для широкої громадськості 17 лютого 2000.

Windows 2000 випускається в чотирьох виданнях: Professional (видання для робочих станцій і досвідчених користувачів), Server, Advanced Server і Datacenter Server (для застосування на серверах). Крім того, існує «обмежене видання» Windows 2000 Advanced Server Limited Edition і Windows 2000 Datacenter Server Limited Edition, призначений для роботи на 64-розрядних процесорах Intel Itanium.

Деякими з найбільш істотних поліпшень в Windows 2000 в порівнянні з Windows NT 4.0 є:

Підтримка служби каталогів Active Directory. Серверна частина Active Directory поставляється з виданнями Server, Advanced Server і Datacenter Server, у той час як повну підтримку служби на стороні клієнта здійснює видання Professional.

Служби IIS версії 5.0. У порівнянні з IIS 4.0 ця версія включає, крім іншого, версію 3.0 системи веб-програмування ASP.

Файлова система NTFS версії 3.0 (також звана NTFS 5.0 за внутрішньою версією Windows 2000 - NT 5.0). У цій версії NTFS вперше з'явилася підтримка квот, тобто обмежень на максимальний обсяг збережених файлів для кожного користувача.

Оновлений призначений для користувача інтерфейс, що включає Active Desktop на основі Internet Explorer версії 5 і подібний, таким чином, інтерфейсу Windows 98.

Мовна інтеграція: попередні версії Windows випускалися у трьох варіантах - для європейських мов (однобайтні символи, письмо тільки зліва направо), для далекосхідних мов (багатобайтові символи) і для близькосхідних мов (лист справа наліво з контекстними варіантами букв). Windows 2000 об'єднує ці можливості; всі її локалізовані версії зроблені на єдиній основі.

Згодом Windows 2000 була замінена операційними системами Windows XP (на стороні клієнта) і Windows Server 2003 (на стороні сервера). Однак Windows 2000 зберігає свою популярність, особливо у великих компаніях, де оновлення операційних систем на великій кількості комп'ютерів пов'язане з серйозними технічними та фінансовими труднощами. Згідно з дослідженням компанії Assetmetrix, на початку 2005 року частка Windows 2000 серед операційних систем Windows для робочих станцій в компаніях з більш ніж 250 комп'ютерами становить більше 50%. У той же час в компаніях з менш ніж 250 комп'ютерами Windows XP більш популярна. [1] Корпорація Microsoft 30 червня 2005 припинила основну підтримку операційної системи Windows 2000. Розширена підтримка буде збережена до 30 червня 2010 року.

Windows 2000 є більш захищеною системою в порівнянні з сімейством 9x, незважаючи на появу сучасніших ОС, продовжує залишатися досить потужною і досконалою. У відповідності з поточними планами, випуск критично важливих оновлень безпеки даної системи корпорація Microsoft продовжить до 2011р. При відсутності оновлень, небезпеку для системи представляють мережеві черв'яки, що використовують уразливість в сервісі RPC (Віддалений виклик процедур). Експлуатуючи цю уразливість мережевий черв'як заражає систему без участі користувача, пошти і так далі - просто досить того, що комп'ютер з цією системою підключений до локальної мережі з зараженими комп'ютерами або Інтернет. Подібну проблему безпеки має і Windows XP (у тому числі і з SP1), проте в XP, починаючи з SP2 ця вразливість закрита, а нових вразливостей порівнянного масштабу не виявлено. Тим не менш, в XP з виходів SP3 будуть закриті залишилися (нехай і не такі масштабні) уразливості, що зробить систему ще надійніше, а Windows 2000 (навіть з останнім SP) хоча і не отримає нових сервіспак, але випуск "хотфиксов" дозволить підтримувати безпеку системи на досить високому рівні.

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти