1 Мови сценаріїв

Матеріал з Wiki TNEU
Версія від 15:25, 20 червня 2013; Vorobel (Обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Мова сценаріїв (або скриптова) - це мова програмування, яка розроблена для запису послідовностей операцій («сценаріїв»), виконуваних користувачем на своєму комп'ютері. Раніше називалася мовою пакетної обробки. Сценарій або скрипт - це програма, яка автоматизує задачу. Без скрипта користувачеві би довелося її виконувати вручну за допомогою інтерфейсу програми.

Скрипти використовують для розкрутки сайту в наступних цілях: для розширення функціоналу ресурсу; для автоматичного обміну посиланнями; для виконання робіт по пошуковій оптимізації; для збору статистики, аналізу позицій сайту і т.д.

Переваги

Для створення користувацьких розширень мова сценаріїв зручна в кількох випадках:

  • безпека. Скриптова мова забезпечує програмованість без ризику дестабілізації системи. Скрипти не компілюються, а інтерпретуються. Тому неправильно написана програма виведе діагностичне повідомлення, не викликаючи падіння системи;
  • наочність. Мова сценаріїв використовується, якщо необхідний виразний код. Концепція програмування в скриптовою мовою може кардинально відрізнятися від основної програми;
  • простота. Код має власний набір програм, тому один рядок може виконувати ті ж операції, що і десятки рядків на звичайній мові. Тому для написання кодів не потрібний програміст високої кваліфікації;
  • крос-платформовість. Хорошим прикладом є JavaScript — його виконують браузери під найрізноманітнішми ОС.

Класифікація

В залежності від швидкодії розрізняють мови сценаріїв попередньо компільовані (наприклад, широко використовуваний для створення і просування сайтів Perl) і динамічного розбору (command.com, sh). Перші транслюють програму в байт-код, який потім виконують. Мови динамічного розбору зчитують інструкції з файлу програми мінімально необхідними блоками, які виконують, не читаючи, подальший код.

Виділяють такі типи скриптових мов:

  • універсальні: Forth, AngelScript, Perl, PHP, Python, Tcl (Tool command language), Squirrel, REBOL, Ruby, AutoIt, Lua;
  • вбудовані в прикладні програми: VBA, UnrealScript, AutoLISP, Emacs Lisp, Game Maker Language, MQL4 script, ERM;
  • командні оболонки: sh, AppleScript, bash, csh, ksh, JCL, cmd.exe, command.com, REXX, Visual Basic Script;
  • вбудовувані: Guile, Script.NET, ActionScript, Lingo (використовується в редакторі Director), Sleep, браузерні Jscript і JavaScript.

Деякі програми мають вбудовану можливість розширення сценаріями, написаними на будь-якому універсальному скриптовою мовою, наприклад, автоматичний планувальник завдань або бібліотека SWIG. До скриптів також відносять багато консольні утиліти, які підтримують виконання записаної в файл послідовності команд.

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти