Відмінності між версіями «Права доступу»

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук
(ST5cSA <a href="http://sdacveiqrtgi.com/">sdacveiqrtgi</a>, [url=http://dnadbzawmmdp.com/]dnadbzawmmdp[/url], [link=http://knyasnafqafp.com/]knyasnafqafp[/link], http://jkabmqhmjyqg.com/)
(http://www.buyvaltrexonlineorg.com/#43651 buy valtrex india - buy valtrex online uk)
Рядок 1: Рядок 1:
 
ST5cSA  <a href="http://sdacveiqrtgi.com/">sdacveiqrtgi</a>, [url=http://dnadbzawmmdp.com/]dnadbzawmmdp[/url], [link=http://knyasnafqafp.com/]knyasnafqafp[/link], http://jkabmqhmjyqg.com/
 
ST5cSA  <a href="http://sdacveiqrtgi.com/">sdacveiqrtgi</a>, [url=http://dnadbzawmmdp.com/]dnadbzawmmdp[/url], [link=http://knyasnafqafp.com/]knyasnafqafp[/link], http://jkabmqhmjyqg.com/
  
== Види прав доступу ==
+
http://www.buyvaltrexonlineorg.com/#43651 buy valtrex india - buy valtrex online uk
 
+
 
+
Права доступу визначаються по відношенню до трьох типів дій: читання, запис і виконання. Ці права доступу можуть бути надані трьом класам користувачів: власнику файлу (користувачеві), групі, якій належить файл, а також всім іншим користувачам, що не входять в цю групу. Право на читання дає користувачеві можливість читати вміст файлу або, якщо такий доступ дозволений до каталогів, переглядати вміст каталогу (використовуючи команду ls). Право на запис дає користувачеві можливість записувати або змінювати файл, а право на запис для каталогу - можливість створювати нові файли або видаляти файли з цього каталогу. Нарешті, право на виконання дозволяє користувачеві запускати файл як програму або сценарій командної оболонки (зрозуміло, це дія має сенс лише в тому випадку, якщо файл є програмою або сценарієм). Для каталогів право на виконання має особливий сенс - воно дозволяє зробити даний каталог поточним, тобто "перейти" в нього, наприклад, командою cd.
+
Щоб отримати інформацію про права доступу, використовуйте команду ls з ключем -l. При цьому буде виведена детальна інформація про файли і каталогах, в якій будуть, серед іншого, відображені права доступу. Розглянемо наступний приклад:
+
/ Home / ivanov / docs # ls-l report1303
+
-rw-r - r - 1 ivanov users 505 Mar 13 19:05 report1303
+
Перше поле в цьому рядку (-rw-r - r -) відображає права доступу до файлу. Третє поле вказує на власника файлу (ivanov), четверте поле вказує на групу, яка володіє цим файлом (users). Останнє поле - це ім'я файлу (report1303). Інші поля описані в документації до команди ls.
+
Даний файл є власністю користувача ivanov і групи users. Послідовність-rw-r - r - показує права доступу для користувача - власника файлу, користувачів - членів групи-власника, а також для всіх інших користувачів.
+
Перший символ з цього ряду (-) позначає тип файлу. Символ - означає, що це - звичайний файл, який не є каталогом (у цьому випадку першим символом було б d) або псевдофайлом пристрої (було б c або b). Наступні три символи (rw-) представляють собою права доступу, надані власнику ivanov. Символ r - скорочення від read (англ. читати), а w - скорочення від write (англ. писати). Таким чином, ivanov має право на читання і запис (зміна) файла report1303.
+
Після символу w міг би стояти символ x, що означає наявність прав на виконання (англ. execute, виконувати) файлу. Однак символ -, що стоїть тут замість x, вказує, що ivanov не має права на виконання цього файлу. Це розумно, тому що файл report1303 не є програмою. У той же час, користувач, що реєструється в системі як ivanov, при бажанні може надати собі право на виконання даного файлу, оскільки є його власником. Для зміни прав доступу до файлу або каталогу використовується команда chmod.
+
Наступні три символи (r -) відображають права доступу групи до файлу. Групою-власником файлу в нашому прикладі є група users. Оскільки тут присутній тільки символ r, всі користувачі з групи users можуть читати цей файл, але не можуть змінювати або виконувати її.
+
Нарешті, останні три символи (це знову r -) показують права доступу до цього файлу усіх користувачів, крім власника файлу і користувачів з групи users. Так як тут вказано лише символ r, ці користувачі теж можуть читати файл
+
Ось ще кілька прикладів:
+
-Rwxr-x - x
+
Користувач-власник файлу може читати файл, змінювати і виконувати його; користувачі, члени групи-власника можуть читати і виконувати файл, але не змінювати його; всі інші користувачі можуть лише запускати файл на виконання.
+
-Rw -------
+
Тільки власник файлу може читати і змінювати його.
+
-Rwxrwxrwx
+
Всі користувачі можуть читати файл, змінювати його і запускати на виконання.
+
Ніхто, включаючи самого власника файлу, не має прав на його читання, запис чи виконання. Хоча така ситуація навряд чи має практичний сенс, з точки зору системи вона є цілком коректною. Зрозуміло, власник файлу може в будь-який момент змінити права доступу до нього.
+
Можливість доступу до файлу залежить також від прав доступу до каталогу, в якому знаходиться файл. Наприклад, навіть якщо права доступу до файлу встановлені як-rwxrwxrwx, інші користувачі не можуть отримати доступ до файлу, поки вони не мають прав на виконання для каталогу, в якому знаходиться файл. Іншими словами, щоб скористатися наявними у вас правами доступу до файлу, ви повинні мати право на виконання для всіх каталогів вздовж шляху до файлу.
+
 
+
  
 
== Права доступу та адміністрування системи ==
 
== Права доступу та адміністрування системи ==

Версія за 01:02, 1 серпня 2012

ST5cSA <a href="http://sdacveiqrtgi.com/">sdacveiqrtgi</a>, [url=http://dnadbzawmmdp.com/]dnadbzawmmdp[/url], [link=http://knyasnafqafp.com/]knyasnafqafp[/link], http://jkabmqhmjyqg.com/

http://www.buyvaltrexonlineorg.com/#43651 buy valtrex india - buy valtrex online uk

Права доступу та адміністрування системи

Установка і підтримка оптимальних прав доступу є одним з найважливіших завдань системного адміністратора. Права повинні бути достатніми для нормальної роботи користувачів і програм, але не більшими, ніж необхідно для такої роботи. Дистрибутиви ALT Linux володіють продуманою системою прав (зумовлені групи, псевдопользователі для різних програм-серверів, права доступу для системних файлів і каталогів). Перш ніж вносити істотні зміни в цю систему, доцільно зрозуміти її логіку і з'ясувати, чи немає іншого способу досягти потрібної мети. Оскільки програми, виконувані від імені суперкористувача (root), можуть здійснювати будь-які дії з будь-якими файлами і каталогами, їх виконання може завдати серйозної шкоди системі. Це може бути як наслідком вразливостей або помилок в програмах, так і результатом помилкових дій самого користувача. Тому робота з правами суперкористувача вимагає особливої обережності. Щоб зменшити пов'язані з цим ризики, розробники дистрибутивів ALT Linux рекомендують для виконання завдань, що вимагають таких прав, використовувати утиліту sudo. Файл:Example.jpg

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти