Налаштування середовища користувача

Матеріал з Wiki TNEU
Версія від 02:15, 7 грудня 2012; Sashak (Обговорення)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Запуску середовища користувача

При вході будь-якого користувача в систему для нього запускається особливий примірник оболонки - login shell. У процесі запуску як login shell bash шукає такі файли(у зазначеному порядку):

/ Etc / profile
~ /. Bash_profile
~ /. Bash_login
~ /. Profile

і виконує команди що в них містяться. Якщо bash запускається повторно з командного рядка в інтерактивному режимі (тобто не для виконання якоїсь одиночної команди), то він знаходить файл ~ /. Bashrc і виконує містяться в ньому команди. Втім, в дистрибутиві Mandrake файл ~ /. Bashrc викликається і для login shell, а з нього викликається ще й загальносистемний файл / etc / bashrc. Так що, як бачите, тут можливі варіанти.

Але якою б не була послідовність цих скриптів, з їх допомогою для кожного сеансу роботи користувача створюється так звана "користувальницьке середовище" або оточення, що представляє собою набір змінних з встановленими для них значеннями. Ці значення зчитуються деякими програмами і утилітами, і відповідно до їх значеннями змінюється поведінка системи в тих чи інших ситуаціях.

Файли / etc / profile та / etc / bashrc визначають загальносистемні настройки користувача середовища, а інші перераховані файли визначають індивідуальне середовище конкретного користувача. Порівняно невеликі зміни або виправлення в індивідуальних файлах настройки, що змінюють значення, задані за замовчуванням, можуть зробити значно більш приємною для вас роботу в системі. Тому давайте коротко розглянемо основні змінні середовища користувача і те, яким чином ви самі можете їх змінювати.

Спочатку подивіться змінні оточення, які задані за замовчуванням. Це можна зробити за допомогою команд set (і аналогічної їй команди typeset) або env. Значення, присвоєне окремій змінній, можна переглянути за допомогою команди echo $ name, де name - ім'я змінної.

З усіх змінних, які буде видно по команді set, зазвичай змінюють вигляд запрошення PS1 і перелік шляхів пошуку PATH. Так що залишилося лише вирішити, в якому саме скрипті задати цим змінним нові значення.Розглянемо це питання на прикладі змінної PATH.

Змінна PATH

Змінна PATH формується в двох скриптах: / etc / profile (шляхи, загальні для всіх користувачів) і в одному з користувацьких скриптів (наприклад, в ~ /. Bash_profile), де до раніше сформованого переліку користувач може додати шлях по своєму бажанню. Тільки не варто робити це у файлі ~ / bashrc, так як останній перезапускається щоразу при запуску другого, третього і т. д. примірника оболонки. Для додавання шляху в змінну PATH треба вписати в обраний скрипт рядок наступного виду (у цьому прикладі в перелік додається шлях / home / user / bin):

PATH = $ PATH: / home / user / bin

Зверніть увагу на те, що двокрапки в кінці немає. І майте на увазі, що каталоги проглядаються в пошуках потрібного файлу в тому порядку, як вони перераховані у змінній PATH.

При бажанні можна "прикрасити собі життя", включивши кольоровий висновок в команді ls (якщо за замовчуванням він чорно-білий). Для цього редагуємо файл / etc / bashrc, в який додаємо рядок:

alias ls = "ls-F - color"

До речі, якщо ви захочете, щоб Midnight Commander у вікні емулятора терміналу був кольоровим, а не чорно-білим, то встановіть змінну COLORTERM:

COLORTERM =; export COLORTERM

Ресурси Інтернет

Настройка окружения пользователя


--ShultsV 01:34, 6 грудня 2011 (MSK)

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти