Розділи диску

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук

Розділ - частина довготривалої пам'яті жорсткого диска, виділена для зручності роботи, і що складається з суміжних блоків.

На інших носіях інформації виділення розділів або не передбачено, або (за рідкісними виключеннями) не практикується. Проте, існують флеш-драйвы, пам'ять яких можна розбити на два розділи, причому один розділ можна захистити паролем, при цьому система "побачить" складений пристрій з двох флеш-карт ( насправді будь-кого флеш карту можна розбити на два і боле розділів, проте драйвер в Windows відображує тільки перший з них; робота з ними можлива при підміні драйвера або при роботі з іншими ОС )


Переваги використання розділів


Виділення на одному жорсткому диску декількох розділів дає наступні переваги:

- на одному фізичному жорсткому диску можна зберігати інформацію в різних файлових системах, або в однакових файлових системах, але з різним розміром кластера (наприклад, вигідно зберігати файли великого розміру - наприклад, відео - окремо від маленьких, і задавати більший розмір кластера для сховища великих файлів);

- можна відокремити інформацію користувача від файлів операційної системи;

- на одному жорсткому диску можна встановити декілька операційних систем;

- маніпуляції з однією файловою системою не позначаються на інших файлових системах.


Структура диска, розбитого на розділи


- Інформація про розміщення розділів на жорсткому диску зберігається в таблиці розділів, яка є частиною головного завантажувального запису (MBR). MBR розташовується в першому фізичному секторі жорсткого диска.

- Розділ може бути або первинним, або розширеним.

- У першому секторі кожного первинного розділу знаходиться завантажувальний сектор, що відповідає за завантаження операційної системи з цього розділу. - -- Інформація про те, який розділ буде використаний для завантаження операційної системи, теж записана в головному завантажувальному записі.

- У MBR під таблицю розділів виділено 64 байти. Кожен запис займає 16 байт. Таким чином, усього на жорсткому диску може бути створені не більше 4 розділів. Коли розроблялася структура MBR, це вважалося достатнім. Проте, пізніше був введений розширений розділ, який містить таблицю розділів, в якій можна прописати ще до 4 розділів.

- За правилами розширений розділ може бути тільки один, і не може містити інший розширений розділ.

- Таким чином, в максимальній конфігурації на жорсткому диску може бути сформовано три первинних і один розширений розділ.


Види логічних розділів



Первинний (основний) розділ

- Первинний розділ обов'язково має бути на фізичному диску. Цей розділ завжди містить або одну файлову систему, або інші логічні розділи. На фізичному диску може бути до чотирьох первинних розділів.


Деякі старі операційні системи - наприклад, MS - DOS і Windows - могли бути встановлені тільки на первинний розділ.

Розширений (додатковий) розділ

- Таблиця розділів може містити не більше 4 первинних розділів, тому був винайдений Розширений розділ. Це первинний розділ, який не містить власної файлової системи, а містить інші розділи.

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти