2 Основи програмування на мові Perl
Основні поняття
Мова програмування Perl існує з 1987 року, коли американський програміст Ларрі Уолл заявив широкої громадськості про свою розробки. Якщо вникнути в назву, а слово "PERL" утворено абревіатурою від фрази англійської мови "Practical Extrfction and Report Language" (рос. - "Практичний мову вибірки та складання звітів" (прим. - дослівно)), то можна зрозуміти, що він служить для написання програм.
У нашому випадку, мова Perl - універсальний інструмент для створення різних Web-сценаріїв та інтерактивних форм для сайту, які підтримують практично всі платформи. Для новачків хотілося б коротко пояснити значення слова "сценарій" в Web-розробці.
Зміни дій будь-якої функції, шляхом логічних порівнянь заданих змінних значень для цієї функції, прийнято називати сценарієм. Іншими словами, розробник сценарію призначає в ньому обставини при яких змінюватиметься ту чи іншу дію на Web-сторінці. Найпростіший приклад застосування сценарію. При введенні пароля користувачем відбувається обробка введеної інформації сценарієм, який в свою чергу змінить користувачеві продовження сеансу або відмовить у цьому.
Мова Perl є найкращим на сьогоднішній день інструментом для написання CGI-сценаріїв. За рахунок його гнучкості і простоті (на відміну від JavaScript) він знаходить більше застосування, як у починаючих програмістів, так і у професіоналів.
Хтось скаже, навіщо сидіти годинами і складати сценарій, коли вони в Інтернеті на "кожному кроці" і будь-яких типів (які тільки відомі). У меншій мірі вони будуть праві. Написати сценарій з "нуля" - процес трудомісткий, а сценарії вільно можна знайти, якщо не в себе на комп'ютери (в папці "Тимчасові файли Інтернету"), то на різних сайтах (зокрема на нашому) і на якому сервері (якщо на ньому у вас є сайт).
Питання ні в цьому, тому як їх потрібно застосовувати з конкретно заданими значеннями. Якщо підставляти їх не маючи жодного уявлення про це (методом "тику"), то може вам пощастить не зруйнувати сценарій повністю, але часу втратите дуже багато.
Тому, якщо Ви вирішили стати повноцінним розробником, то не полінуйтеся вивчити основи мови Perl. Вільне читання і розуміння сценаріїв забезпечать вас можливістю розробки інтерактивних сайтів (робити "движки" на них).
Будь-який сценарій на мові Perl починається з рядка:
- ! / Usr / local / bin / perl,
яка для людей, що працюють на операційній системі UNIX, здасться "рідний".
Структура мови складається з наступних елементів:
-Змінних, які бувають трьох типів: скалярні (позначаються знаком "$"), масиви (оголошуються знаком "@") і хеши (перед такими ставиться знак "%").
-Коментарі (позначаються символом "#"), які призначають застосування якого-небудь дії.
-Інтегратора "print", службовця для прив'язки чого-небудь. Наприклад, елемента на сторінці Web, іншого сценарію, тощо.
-Шаблонів - регулярних виразів, що служать для ведення логічних порівнянь змінних. Також код сценарію може складатися з різних операторів, модулів і вбудованих функцій, залежно від завдань сценарію.
Про все це, у форматі "для початківців", ви знайдете зверху на сторінці за відповідними посиланнями. Для вивчення - використовуєте порядок, в якому вони розташовані. Це забезпечить вам правильну послідовність отримання інформації. У міру вивчення кожної з сторінок - закріплюйте тренінгом на своєму ПК.
На завершення скажемо, що сценарії будуть працювати у випадку посилань на них у самому HTML-коді сторінки.