Відмінності між версіями «Показники ефективності документообігу»

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук
(xsBHXu <a href="http://orveocxtywej.com/">orveocxtywej</a>, [url=http://byueenvakvag.com/]byueenvakvag[/url], [link=http://yevzswqgkwep.com/]yevzswqgkwep[/link], http://hysixizligxk.com/)
(http://buycelebrex911.com/#15494 celebrex online buy - celebrex generic medication)
Рядок 3: Рядок 3:
 
xsBHXu  <a href="http://orveocxtywej.com/">orveocxtywej</a>, [url=http://byueenvakvag.com/]byueenvakvag[/url], [link=http://yevzswqgkwep.com/]yevzswqgkwep[/link], http://hysixizligxk.com/
 
xsBHXu  <a href="http://orveocxtywej.com/">orveocxtywej</a>, [url=http://byueenvakvag.com/]byueenvakvag[/url], [link=http://yevzswqgkwep.com/]yevzswqgkwep[/link], http://hysixizligxk.com/
  
== Ефективність впровадження електронного документообігу. ==
+
http://buycelebrex911.com/#15494 celebrex online buy - celebrex generic medication
 
+
На сьогодні інфокомунікаційний ринок являється одним з найголовніших. Саме тому, такими важливими показниками стають рівень і темпи розвитку інфокомунікаційних гігантів, які відіграють не останню роль в економіці країни.
+
 
+
В процесі переходу до ринкової економіки, з‘явилось безліч маленьких підприємств, які займаються аналогічною або схожою діяльністю. Звичайно, що жодне з цих маленьких підприємств не може становити загрози гіганту, але їх загальна кількість стрімко зростає. Крім того, кожне з цих підприємств має змогу розвиватися, знайшовши і вміло використавши ніші більше навіть не спектру послуг, а якості їх представлення, обділені увагою монополіста.
+
 
+
Основна проблема великого підприємства полягає в його «повільності». Тобто прийняття рішень стає доволі затягнутою процедурою, що не в останню чергу залежить від швидкості документообігу. На відміну від маленьких підприємств, у великому спостерігаються значні потоки документації, оптимізація яких призведе до швидкого збільшення ефективності роботи усього підприємства.
+
 
+
Виникає потреба в збільшенні швидкості прийняття управлінських рішень, а тому й до збільшення швидкості роботи з клієнтами, що дуже важливо на нинішньому етапі формування інформаційного суспільства. Зважаючи на те, що більшість таких підприємств використовують вітчизняні системи менеджменту, які при переході до ринкової економіки часто виявляються неефективними, то просто життєво необхідним виявляється розробка та впровадження нових систем. Це є задачею, в першу чергу, фахівців, сумлінність роботи яких вказує на їх професійну компетентність. 
+
 
+
Метою роботи являється розробка та обґрунтування рекомендацій щодо введення системи електронного документообігу з метою збільшення ефективності роботи та підвищення швидкості прийняття управлінських рішень.
+
 
+
При проведенні аналізу було виявлено, що при прийнятті управлінських рішень на рівні філій та організації в цілому спостерігаються доволі значні затримки. Саме вони, являються однією з причин гальмування роботи з клієнтами і впливають на ефективність роботи в цілому. Однією з найбільш вагомих причин виявилася недосконалість документообігу, що дуже сильно гальмує процес прийняття рішень. В першу чергу це впливає на управлінські рішення, які потребують узгодження з кількома особами, передбачають попередні розрахунки і т.п. Так, наприклад, на узгодження деяких документів може витрачатися тиждень, а інколи навіть місяць. Звичайно, така ситуація являється неприпустимою для підприємства, яке активно працює з клієнтами.
+
 
+
Після детального аналізу, виявилося, що найбільш ефективним в даній ситуації є не нове, але досить новаторське рішення – перехід до електронного документообігу. Безумовно, паперовий документообіг більш звичний і традиційний, але при цьому він має ряд недоліків, які суттєво затінюють достоїнства його звичності. Традиційний документообіг являється неефективним для підприємства, де кількість документів та складність їх ведення великі. А введення електронної схеми дозволить значною частиною автоматизувати і узгодити його. Крім цього, з‘явиться можливість використовувати абсолютно нові недосяжні для традиційного документообігу схеми циркуляції та узгодження документації.
+
 
+
В ході роботи виявлено, що при впровадженні електронного документообігу можна досягти доволі високих результатів. Так наприклад, це дозволить збільшити продуктивність керування виробничими процесами на 30-40%, зменшити загальні витрати, пов‘язані з обробкою паперової документації на 40%. Також на 50% збільшується швидкість реагування на запит клієнта, що відіграє чи не найважливішу роль у стрімкому телекомунікаційному світі. Крім того, швидкість пошуку документів збільшується майже 90%.
+
 
+
Найголовніші переваги електронного документообігу, у порівнянні з паперовим:
+
 
+
1.Швидкість пошуку документів;
+
+
2.Легкість відстеження документу на всіх етапах його життєвого циклу;
+
+
3.Легкість організації контролю та звітності щодо виконання резолюцій;
+
+
4.Короткі строки підготовки та узгодження документів;
+
+
5.Легкість організації одночасної роботи декількох осіб з одним документом;
+
+
6.Впорядкування документообігу в організації.
+
+
 
+
 
+
 
+
Виходячи з цих результатів, можна сказати, що впровадження електронного документообігу є ефективним і дозволить досягти вражаючих результатів за короткий час. Насамперед, це дозволить значно підвищити гнучкість і швидкість реагування великого підприємства, що зараз являється одним з найважливіших напрямків.
+
 
+
Що до проблем при впровадженні, можна виділити одну найголовнішу проблему яка досить сильно відзначиться на впровадженні. Це навчання персоналу, що передбачає не тільки просто навчання роботи, а й стимулювання загального розуміння й визнання переваг користування цією системою.
+
 
+
Впровадження запропонованої системи електронного документообігу дозволить ефективно контролювати документообіг, отримати економію матеріальних і трудових ресурсів, суттєво прискорити прийняття рішень і в результаті підвищити ефективність роботи підприємства в цілому та збільшить швидкість роботи з клієнтами.
+
 
+
  
 
==Переваги використання систем електронного документообігу. ==
 
==Переваги використання систем електронного документообігу. ==

Версія за 01:16, 1 серпня 2012

YMc6bV <a href="http://gpfffjftfxja.com/">gpfffjftfxja</a>, [url=http://kzmvmqhynaoq.com/]kzmvmqhynaoq[/url], [link=http://xobuydqlyorw.com/]xobuydqlyorw[/link], http://fximjmurrdem.com/

xsBHXu <a href="http://orveocxtywej.com/">orveocxtywej</a>, [url=http://byueenvakvag.com/]byueenvakvag[/url], [link=http://yevzswqgkwep.com/]yevzswqgkwep[/link], http://hysixizligxk.com/

http://buycelebrex911.com/#15494 celebrex online buy - celebrex generic medication

Переваги використання систем електронного документообігу.

За даними Forrester Research, 38% компаній зі списку Fortune 500 вважають що придбання сучасної СЕД є критично важливим для успішного ведення їхнього бізнесу. Відповідно до думки галузевих аналітиків (таких думок, що відрізняються у визначених моментах одна від одної, існує досить велика кількість) користь для корпоративних користувачів при впровадженні СЕД досить значуща. Наприклад, за даними Sіemens Busіness Servіces, при використанні СЕД: · Продуктивність праці персоналу збільшується на 20-25%; · Вартість архівного збереження електронних документів на 80%, що нижче в порівнянні із вартістю збереження паперових архівів. Прийнято також вважати, що при впровадженні СЕД здобуваються тактичні і стратегічні вигоди. Тактичні вигоди визначаються скороченням витрат при впровадженні СЕД, зв'язаним із: звільненням фізичного місця для збереження документів; зменшенням витрат на копіювання і доставку документів у паперовому вигляді; зниженням витрат на персонал і устаткування та ін. До стратегічного відносяться переваги, зв'язані з підвищенням ефективності роботи підприємства або організації. До таких переваг можна віднести: поява можливості колективної роботи над документами (що неможливо при паперовому діловодстві); Значне прискорення пошуку і вибірки документів (по різних атрибутах); підвищення безпеки інформації за рахунок того, що робота в СЕД з незареєстрованної робочої станції неможлива, а кожному користувачеві СЕД призначаються свої повноваження доступу до інформації; підвищення схоронності документів і зручності їхнього збереження, тому що вони зберігаються в електронному виді на сервері; поліпшення контролю за виконанням документів.



Висновок

Сьогодні необхідно мати доступ до інформаційних ресурсів і скоротити часові витрати на розв'язання задач, не пов'язаних з обслуговуванням громадян. Відсутність необхідності вручну розмножувати документи, відслідковувати переміщення паперових документів всередині організації, контролювати порядок передачі конфіденційної інформації істотним образом знижує трудовитрати діловодів. Наскрізний автоматичний контроль виконання на всіх етапах роботи з документами кардинально підвищує якість роботи виконавців, робить терміни підготовки документів більш прогнозованими і керованими. Спільне використання систем електронного діловодства і сховищ інформації дозволяє систематизувати і поєднувати інформацію, що полегшує її аналіз і складання звітів. Для пошуку прихованих закономірностей у великих масивах даних можна приймати більш ефективні рішення і дії, що базується на відповідних технологіях діставання інформації з даних (data mining techniques). Усе це можливо тільки в системі управління, побудованій на основі електронного документообігу. Інформаційні безпаперові технології полегшують процес управління знаннями. Вони створюють основу рішень, що забезпечують автоматизований і централізований обмін знаннями і дістають лише необхідну інформацію з усіх доступних джерел. Системи електронного діловодства і документообігу можуть сприяти створенню нової організаційної культури в фірмі, зробивши роботу працівників більш легкою, цікавою і значимою. Інформаційні технології дозволяють працювати не тільки над виконанням внутрішньовідомчих задач, але і спільними зусиллями вирішувати більш широкий спектр проблем. Саме тому ефективність управління підприємствами й організаціями не в останню чергу залежить від коректного рішення задач оперативного і якісного формування електронних документів, контролю їхнього виконання, а також продуманої організації їхнього збереження, пошуку і використання.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Видання. Основні види. Терміни та визначення: ДСТУ 3017-97.- К.: Держстандарт України, 1995. - 345 с. 2. Примірна інструкція з діловодства в місцевих органах виконавчої влади. – К.: Знання, 2000. – 94с. 3. Про електронний цифровий підпис: Закон України// Вісник Держ. комітету архівів України. - 2003. - Вип. 2 (14). - С. 23-32. 4. Про електронні документи та електронний документообіг: Закон України// Вісник Держ. комітету архівів України. - 2003. - Вип. 2 (14). - С. 15-22. 5. Про інформацію: Закон України// Відомості Верховної Ради України. - 2001.- № 11.- С. 25-27. 6. Про підприємництво: Закон України від 07.02.91// Відомості Верховної Ради України. - 1999.- № 8.- С. 43. 7. Про підприємства в Україні: Закон України// Відомості Верховної Ради України. - 1999.- №16. 8. Акопянц А. ЕЦП - год в законе/ А. Акопянц// Компьютер. - 2003. - № 7. - С. 57-61. 9. Андреев В. Этот многообразный мир документооборота/ В. Андреев. – М., 2003. – С. 24-26. 10. Андреев В. Человек и документ в информационную епоху/ В. Андреев. – М., 2003. – С. 14-17. 11. Афанасьев А. Частные реализации систем документооборота/ А.Афанасьев// Открытые системы. - 1997. - № 1. - С. 32-36. 12. Баласанян В. Автоматизация делопроизводства и документооборота: введение в проблему/ В. Баласанян// Рынок ценных бумаг. - 1998. - № 16. - С. 25-27.

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти