Відмінності між версіями «Користувачі та групи»

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук
(Користувачі)
(Групи)
Рядок 31: Рядок 31:
 
починаються з 50.
 
починаються з 50.
  
== Групи ==
+
 
  
 
Також користувач може бути членом однієї або кількох груп.  Викладач
 
Також користувач може бути членом однієї або кількох груп.  Викладач

Версія за 20:06, 5 грудня 2011



У ОС Linux існує три типи користувачів: користувач root, звичайні користувачі і системні користувачі. Кожен користувач має в системі обліковий запис. Інформація про облікових записах зберігається в текстовому файлі /etc/passwd. Зашифровані паролі зазвичай зберігаються у файлі /etc/shadow.

Системний користувач - це не людина, а процес, що виконується на комп'ютері. У відмінності від звичайних користувачів системні користувачі не мають початкових каталогів і паролів, тому в систему не можна увійти під ім'ям системного користувача.

Linux ідентифікує користувачів по номерах, тких як ідентифікатор користувача (UID) і ідентифікатор групи (GID)


Linux є багатокористувацькою системою, і щоб користуватися своєю машиною GNU/Linux, користувач повинен мати обліковий запис. Коли під час установки створюється користувач, насправді створюється обліковий запис, який складається з таких даних:

"справжнє ім’я" користувача

логін(login)

пароль(password)

Для отримання доступу в систему користувач повинен обов’язково знати останні два параметри, які частіше називають – логін і пароль. Коли створюється користувач, тоді ж створюється і група за замовчуванням, яка може містити стільки завгодно користувачів. Наприклад, в університеті може бути група студентів і група викладачів, з доступом до різних ресурсів. Користувач root має необмежені права в системі, його UID, GID дорівнюють 0. Ідентифікатори в діапазоні від 1 до 499 і 65534 зарезервовані для системних користувачів. Ідентифікатори для звичайних користувачів починаються з 50.


Також користувач може бути членом однієї або кількох груп. Викладач математики, наприклад, може бути членом групи викладачів і групи студентів, з якими він працє. Список груп міститься у файлі /etc/group. Нижче представлені найбільш часто використовувані інструменти командного рядка для управління групами:

groupadd - створення нової групи;

groupdel - видалення існуючої групи;

groupmod - модифікація параметрів групи (ключі: - g, - n)

gpasswd - створення паролю групи;

useradd - G - використання команди з цим аргументом дозволяє додати користувача в певну групу при створенні облікового запису;

usermod - G - додавання користувача до групи;

grpck - перевірка файлу /etc/group на помилки.

Ресурси Інтернет

Адміністрування користувачів в ОС Linux.

Основні поняття ОС Linux

Управління користувачами і групами в ОС Лінукс

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти