Відмінності між версіями «Файлова система»

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук
м (Захист на Файлова система встановлено (‎[edit=sysop] (безстроково) ‎[move=sysop] (безстроково)))

Версія за 23:29, 20 вересня 2012

Файлова система - це методи і структури даних, які використовують­ся операційною системою для зберігання файлів на диску або в його розділі. Перед розміщенням файлової системи в розділі або на диску, вона має ініціалізувати, а необхідні службові дані перенесені на цей розділ або диск. Цей процес називається створенням файлової системи (іноді його ще називають форматуванням, що в принципі невірно).

Без файлової системи програм не зможуть отримати доступ до даних по імені файлу або каталогу і повинна бути можливість прямого доступу до області даних на пристрої зберігання даних.

Файлові системи використовуються на пристроях зберігання даних , таких як жорсткі диски , дискети , оптичні диски або флеш-пам'яті пристроїв зберігання для підтримки фізичного розташування файлів на комп'ютері. Вони можуть надавати доступ до даних на файловому сервері, виступаючи в якості клієнтів для мережевих протоколів (NFS, SMB), або вони можуть бути віртуальними та існують лише як метод доступу для віртуальних даних.

В залежності від організації файлів на носії даних, файлові системи можуть поділятись на:

ієрархічні файлові системи - дозволяють розміщувати файли в каталоги;

пласкі файлові системи - не використовують каталогів;

кластерні файлові системи - дозволяють розподіляти файли між кількома однотипними фізичними пристроями однієї машини;

мережеві файлові системи - забезпечують механізми доступу до файлів однієї машини з інших машин мережі;

розподілені файлові системи - забезпечують зберігання файлів шляхом їх розподілу між кількома машинами мережі.


Функції файлової системи.


До функцій обслуговування файлової структури відносяться такі операції (звісно, що вони відбуваються в середовищі якої-небудь операційної системи):

- створення файлів

- створення каталогів

- перейменування файлів і каталогів

- копіювання, переміщення файлів

- видалення файлів і каталогів

- навігація по файловій системі (провідник) з метою доступу до певного файлу

- керування атрибутами (властивостями) файлів (приховування, тільки читання і т.д.)


Типи файлових систем

Minx - стара файлова система, обмежена у своїх можливо­стях (у файлів відсутні деякі тимчасові параметри, довжина име­ні файлу не перевищує 30 символів) і доступних об'ємах (максимум 64 Мбайт на одну файлову систему).

Xia - модифікована версія системи пгпшх, в якій збільшена максимальна довжина імені файлу і розмір файлової системи.

Ext - попередня версія системи Ехt2. Нині практично не зустрічається.

Ext2 - найбільш багата функціональними можливостями файлова система Linux. До останнього часу була найпопулярнішою системою.

Ext3 - модернізація файлової системи Ехt2. Окрім деяких функ­циональных розширень являється журналируемой. Набула широкого поширення.

Ext4 - модернізація файлової системи Ехt3. Основною особливістю стало збільшення максимального об'єму одного розділу диска до 1 экса- байта (260байт). Крім того, в ехt4 представлений механізм пространствен­ний запису файлів (нова інформація додається в кінець заздалегідь вbдs­ленної по сусідству області файлу), що зменшує фрагментацію і що підвищує продуктивність.

VFS - віртуальна файлова система. По суті - емулятор-прошарок між реальною файловою системою (МЗ-ЭОЗ, Ехt2) і ядром операційної системи Linux.

Proc - псевдофайлова система, в якій за допомогою звичайних файло­вых операцій надається доступ до деяких параметрів і функци­ям ядра операційної системи.

ReiserFS - журналируемая файлова система. Найбільш популярна сре­ди журналируемых файлових систем для Linux.

Devfs - псевдофайлова система, в якій за допомогою звичайних файло­вых операцій надається доступ до пристроїв комп'ютера. Позво­ляет дуже гнучко працювати і конфігурувати пристрої і взаимодейст­вие з ОС.

msdos - забезпечує сумісність з системою MS - DOS.

umsdos - розширює можливості драйвера файлової системи MS - DOS для Linux таким чином, що в Linux з'являється можливість роботи з іменами файлів нестандартної довжини, перегляду прав доступу до файлу, посилань, імені користувача, якому належить файл, а також опери­рования з файлами пристроїв. Це дозволяє використовувати (емулювати) файлову систему Linux на файловій системі MS - DOS.

iso9660 - стандартна файлова система для CD - ROM.

xenix - файлова система Xenix.

sysv - файлова система System V (версія для х86).

Nfs - мережева файлова система, що забезпечує розподіл одній фай­ловой системи між декількома комп'ютерами для надання доступу до її файлів з усіх машин по мережі.

NTFS - забезпечує доступ до розділів, створеним Windows. Підтримує систему метаданих і використовує спеціалізовані структури даних для зберігання інформації про файли для поліпшення продуктивності, надійності і ефективності використання дискового простору. NTFS має вбудовані можливості розмежовувати доступ до даних для різних користувачів і груп користувачів, а також призначати квоти (обмеження на максимальний обсяг дискового простору, займаний тими чи іншими користувачами). NTFS використовує систему журналювання для підвищення надійності файлової системи.

FAT 16 — стандарт файлової системи, попередник FAT32. Підтримує максимальний розмір розділу — 2 гігабайти. Має кореневий каталог фіксованого розміру (512 записів). При розмірі розділу понад 512 мегабайт не економно використовує місце на диску через великий розмір кластера.

FAT32 — ця файлова система підтримує томи (логічні диски) обсягом до 8 ТБ і використовує для зберігання файлів менші фрагменти диска, ніж файлова система FAT16. Це збільшує вільний простір на диску. Файлова система FAT32 не підтримує диски, менші за 512 МБ

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти