Відмінності між версіями «UNIVAC 1108»
Donserg (Обговорення • внесок) м (Захист на UNIVAC 1108 встановлено ([edit=sysop] (безстроково) [move=sysop] (безстроково))) |
Donserg (Обговорення • внесок) м (2 версії) |
Поточна версія на 17:29, 14 квітня 2013
У той час як IBM могла похвалитися інноваціями, вперше застосованими в Stretch, Remington Rand, друга на той момент лідируюча комп'ютерна компанія в світі, займалася створенням свого чуда - UNIVAC 1107 Thin Film Memory Computer.
Із самої назви випливає, що основною технологією було використання тонкоплівкової пам'яті. Час її доступу складало 300 наносекунд, а повний час циклу - 600 наносекунд, що для 1962 року (а саме тоді вийшла ця машина) було дуже великим досягненням. Втім, тонкоплівкова пам'ять не заміняла пам'ять на магнітних сердечниках, чий час циклу дорівнювало приблизно двом мікросекунд, а швидше використовувалася для надання безлічі регістрів-акумуляторів, індексних регістрів і регістрів управління введення / виводу. Це забезпечило ще більший паралелізм і в результаті підвищило продуктивність. В цілому, на тонкоплівкової пам'яті (званої також "керуючої пам'яттю" завдяки своїй функціональності) містилося 128 36-бітних слів. За сьогоднішніми стандартами, це взагалі вважалося б не пам'яттю, а частиною процесора, на зразок регістрів. Хоча в обох випадках це дійсно дуже швидка внутрішня пам'ять.
Хоча найбільшою "родзинкою" UNIVAC 1107 стала, звісно, тонкоплівкова пам'ять, були й інші цікаві функції, які варто відзначити. По-перше, використовувався зручний розмір слів: 36 біт. Символи виражалися шістьма бітами. Блоки пам'яті перемежовувалися (interleave), так що якщо читання здійснювалося послідовно з різних блоків, то час доступу становило всього 1,8 мікросекунд. Якщо слово знаходилося в одному і тому ж блоці, то час доступу становило 4 мкс. В середньому це зводилося до 2 мкс, оскільки ймовірність звернення до різних блокам була вищою. Крім того, UNIVAC 1107 містив 16 каналів вводу і 16 каналів виведення, які могли використовуватися одночасно для підтримки максимум 250 000 слів в секунду.
Основна пам'ять мейнфрейма UNIVAC 1107 складалася з 1-8 магнітних барабанів, кожен з яких міг зберігати від 262 144 до 6291456 слів, що забезпечувало машині величезну ємність пам'яті: понад 94 мільйонів 36-бітових слів (або понад півмільярда символів).
Хоча сам по собі UNIVAC 1107 без сумніву був хорошим мейнфреймів, його найважливішою функцією було те, що він поклав початок новому сімейству комп'ютерів. Незважаючи на те, що лінійка UNIVAC 1100 ніколи не досягла того обсягу продажів, що комп'ютери IBM, вона багато років забезпечувала своїм виробника друге лідируючу позицію на світовому ринку і до цього дня підтримується UNISYS. Втім, давайте все ж повернемося до "Блакитного гіганта".