Відмінності між версіями «1 Історія: Перші версії та визнання та поширення»

Матеріал з Wiki TNEU
Перейти до: навігація, пошук
м (Захист на 1 Історія: Перші версії та визнання та поширення встановлено (‎[edit=sysop] (безстроково) ‎[move=sysop] (безстроково)))
 
(2 проміжні версії 2 користувачів не показані)
Рядок 1: Рядок 1:
Перші версії
+
==PHP/FI==
Історія PHP починається з 1995 року, коли Расмус Лердорф (Rasmus Lerdorf) створив простий застосунок мовою Perl, що аналізував відвідування користувачами його резюме на веб-сайті. Потім, коли цим застосунком вже користувалися кілька чоловік, а число охочих одержати його постійно збільшувалося, Лердорф назвав своє творіння Personal Home Page Tools версія 1 і виставив для вільного завантаження. З цієї миті почався небувалий зліт популярності PHP.
+
У 1995 році данський програміст  Расмус Лердорф (Rasmus Lerdorf) створив набір скриптів на Perl / CGI для виводу і обліку відвідувачів його онлайн-резюме, оброблювальний шаблони HTML-документів. Лердорф назвав набір Personal Home Page (Особиста Домашня Сторінка). Невдовзі функціональності і швидкості Perl - інтерпретатора скриптів - перестало вистачати, і Лердорф розробив з використанням мови C новий інтерпретатор шаблонів PHP / FI (англ. Personal Home Page / Forms Interpreter - «Особиста Домашня Сторінка / Інтерпретатор форм»). PHP / FI включав базову функціональність сучасного PHP: оформлення змінних в стилі Perl ($ім'я_змінної для виведення значення), автоматичну обробку форм і встроєний в HTML-текст і багато іншого. Новонароджена мова відрізнялася від свого прабатька простішим і обмеженим синтаксисом.
Як це завжди буває, терміново було потрібно доопрацювання і нові доповнення. Для їхньої реалізації Расмус створює нову версію пакету, тепер уже написану С. Отриманий таким чином інструмент набуває робочої назви PHP/FI (Personal Home Page / Forms Interpreter — Персональна Домашня сторінка / Інтерпретатор Форм), надалі він також буде відомий під назвою PHP 2. Ця версія вже більшою мірою схожа на сьогоднішній PHP. Вона мала синтаксис і спосіб іменування змінних в стилі мови Perl, можливість вбудовування PHP операторів в html-код сторінки, автоматичну інтерпретацію форм, інтеграцію з базами даних. При цьому все працювало досить швидко, оскільки PHP прикомпилювалось до веб-серверу Apache. До 1997 року PHP використовувався вже на 50,000 доменах (не більше 1% всіх веб-серверів).
+
У 1997 році після тривалого бета-тестування вийшла друга версія обробника, написаного на C - PHP / FI 2.0. Її використовували близько 1% (приблизно 50 тисяч) всіх інтернет-доменів світу.  
У тому ж 1997 році до проекту PHP підключилися Зеєв Сураський (Zeev Suraski) і Енді Гутманс (Andi Gutmans). Ці студенти Техніону, одного з ізраїльських університетів, намагалися використовувати PHP/FI для одного з комерційних університетських проектів. При цьому їм довелося зіткнутися з багатьма труднощами і обмеженнями цієї технології. Вивчаючи початковий код PHP 2, Зеєв і Енді дійшли висновку про необхідність доопрацювання, а точніше істотної переробки PHP, особливо в плані синтаксису мови. Протягом декількох місяців вони блискуче впоралися з цим завданням.
+
Закінчивши роботу Зеєв і Енді домовились з Расмусом про співпрацю в галузі розвитку та вдосконалення мови. З цієї миті з'являється PHP Group — група однодумців, що працюють над розвитком технології PHP. Одержаний продукт з'явився на світ у 1998 році під назвою PHP 3.
+
При цьому головною особливість PHP 3 була можливість розширення ядра, що привернуло до роботи над PHP безліч сторонніх розробників, що створюють спеціалізовані модулі. Їх наявність дала PHP можливість працювати з величезною кількістю баз даних, протоколів, підтримувати велике число API. До кінця 1998 кількість користувачів PHP перевалила за 100000, а PHP був вже встановлений на не менше ніж 10% серверах Інтернету. У той ж час значному поширенню даної мови сприяли публікації в електронній пресі та вихід книжок для вивчення PHP.
+
Відразу ж після виходу PHP 3, Енді Гутманс і Зеєв Сураський почали переробку ядра PHP. В першу чергу належало вирішити проблему підвищення продуктивності. Новий продукт, названий Zend Engine (від імен творців: Zeev і Andi), успішно справлявся з поставленим завданням і був реалізований в 1999 році. Основними реалізованними ідеями є можливість компіляції сценарію у виконуваний модуль, за рахунок чого продуктивність можна було підняти на порядок.
+
  
Визнання та поширення
+
==PHP 3==
PHP 4, що працює на цьому ядрі, вийшов в 2000 році. На додаток до збільшення продуктивності, PHP 4 мав нові можливості щодо підтримки сесій, буферизацію виводу, безпечні способи обробки інформації, що вводиться користувачем, і нові мовні конструкції. З виходом 4 версії PHP став використовуватися вже на більш ніж 20% доменів Інтернету.
+
Версія PHP 3.0 зазнала значної переробки, що визначила сучасний вигляд і стиль мови програмування. У 1997 році два ізраїльські програмісти, Енді Гутманс (Andi Gutmans) і Зеєв Сураські (Zeev Suraski), розробники з ізраїльського технологічного інституту, розташованого в ізраїльському місті Хайфі, повністю переписали код інтерпретатора. PHP / FI 2.0 був визнаний ними непридатним для розробки програми електронної комерції, над яким вони в той час працювали. Для спільної роботи над PHP 3.0 за допомогою бази розробників PHP / FI 2.0 Енді, Расмус і Зеєв вирішили об'єднатися і оголосити PHP 3.0 офіційним наступником PHP / FI, розробка ж PHP / FI була практично повністю припинена. Після 9 місяців публічного тестування, PHP 3.0 був офіційно випущений в червні 1998 року.
За час з 2000 по 2004 рік продовжувалися активні роботи з покращення 4 версії, але майже відразу PHP Group приступила до продумування можливостей нової версії. В першу чергу було вирішено підсилити об'єктні можливості мови, що дозволяло використовувати його для реалізації масштабних проектів. Роботи із створення версії 5 велися тривалий час, в них брало участь рекордна кількість фахівців, зокрема Стерлінг Хьюз (Sterling Hughes) і Маркус Бергера (Marcus Boerger).
+
Однією з найсильніших сторін PHP 3.0 була можливість розширення ядра додатковими модулями. Згодом інтерфейс написання розширень привернув до PHP безліч сторонніх розробників, що працювали над своїми модулями, що дало PHP можливість працювати з величезною кількістю баз даних, протоколів, підтримувати велике число API. Велика кількість розробників призвела до швидкого розвитку мови і стрімкого зростання її популярності.
У липні 2004 року виходить офіційний реліз PHP 5. В першу чергу, як і планувалося, було перероблено весь механізм роботи з об'єктами. І якщо в попередніх версіях об'єктно-орієнтоване програмування на PHP було можливе в мінімальному ступені, а тому і використовувалося на практиці не часто, то PHP 5 володіє прекрасним потенціалом реалізації об'єктного програмування. Окрім цього, PHP збагатився рядом цінних розширень для роботи з XML, різними джерелами даних, генерації графіки і інше.
+
Абсолютно нова мова програмування отримала нове ім'я. Розробники відмовилися від доповнення про персональне використання, яке було в абревіатурі PHP / FI і мова був перейменований в PHP.
Серед інших украй корисних доповнень в PHP 5 слід зазначити нову схему обробки виключень. Конструкція try/catch/throw дозволяє весь код обробки помилок локалізувати в одному місці сценарію.
+
До кінця 1998 року PHP використовувався десятками тисяч користувачів. Сотні тисяч веб-сайтів повідомляли про використання мови програмування PHP. У той час PHP 3.0 був встановлений приблизно на 10% веб-серверів Інтернету.
Всі основні бібліотеки для роботи з XML, запозичені в PHP 4, були піддані серйозній переробці. Такі популярні розширення, як SAX, DOM і XSLT, тепер використовують інструмент libxml2, що робить їх ще ефективнішими.
+
 
У PHP 5 також включені два нові модулі для роботи з протоколами — SimpleXML і SOAP. SimpleXML дозволяє значно спростити роботу з XML-даними, представляючи вміст XML-документа у вигляді PHP-об'єкта. Розширення SOAP дозволяє будувати на PHP сценарії, що обмінюються інформацією з іншими застосунками за допомогою XML-повідомлень поверх існуючих веб-протоколів, наприклад HTTP. Модуль для роботи з SOAP для PHP 5 надає розробникам засіб для достатньо швидкого створення ефективних SOAP-клієнтів і SOAP-серверів.
+
==PHP 4==
Новий модуль PHP 5 MySQLi (MySQL Improved) призначений для роботи з MySQL-сервером версій 4.1.2 і вище, реалізовуючи не тільки процедурний, але і об'єктно-орієнтований інтерфейс до MySQL. Додаткові можливості цього модуля включають — SSL, контроль транзакцій, підтримка реплікації і ін. Очевидно, що, на цьому історія PHP не закінчується. Слід очікувати наступних версій мови із розширеними можливостями.
+
До зими 1998 року, практично відразу після офіційного виходу PHP 3.0, Енді Гутманс і Зеєв Сураські почали переробку ядра PHP. У завдання входило збільшення продуктивності складних додатків і поліпшення модульності базису коду PHP. Розширення дали PHP 3.0 можливість успішно працювати з набором баз даних і підтримувати велику кількість різних API і протоколів, але PHP 3.0 не мав якісної підтримки модулів і додатки працювали неефективно.
 +
Новий движок, названий Zend Engine (від імен творців, Зива і Енді, також засновників Zend Technologies), успішно справлявся з поставленими завданнями і вперше був представлений в середині 1999 року. PHP 4.0, заснований на цьому движку і приніс з собою набір додаткових функцій, офіційно вийшов в травні 2000 року, майже через два роки після виходу свого попередника PHP 3.0. На додаток до поліпшення продуктивності, PHP 4.0 мав ще декілька ключових нововведень, таких як підтримка сесій, буферизація виводу, безпечніші способи обробки вводиться користувачем, і декілька нових мовних конструкцій.
 +
Припинення випуску оновлень PHP 4 було заплановано на кінець 2007 року . Однак аж до 8 серпня 2008 випускалися критичні оновлення безпеки. З 9 серпня 2008 всяка підтримка версії PHP 4.x була припинена.
 +
 
 +
==PHP 5==
 +
П'ята версія PHP була випущена розробниками 13 липня 2004. Зміни включають оновлення ядра Zend (Zend Engine 2), що істотно збільшило ефективність інтерпретатора. Введена підтримка мови розмітки XML. Повністю перероблені функції ООП, які стали багато в чому схожі з моделлю, використовуваною в Java. Зокрема, введена деструкція, відкриті, закриті і захищені члени і методи, остаточні члени і методи, інтерфейси і клонування об'єктів. Нововведення, проте, були зроблені з розрахунком зберегти найбільшу сумісність з кодом на попередніх версіях мови. На даний момент останньої стабільної гілкою є PHP 5.3, яка містить ряд змін і доповнень:
 +
*Збільшена швидкість роботи, приблизно на 10-20%
 +
*Введено простір імен
 +
*Пізніше статичне зв'язування і спеціальний метод __ callStatic ()
 +
*Лямбда-функції і замикання]]
 +
*Додавання розширень: intl, phar, fileinfo і sqlite3
 +
*Опціональний збирач сміття
 +
*Був написаний драйвер MySQLnd для найпопулярнішої у PHP розробників бази даних MySQL. З появою драйвера швидкість роботи з Mysql значно збільшилася, також новий драйвер доступний вже в стандартній збірці (раніше це було неможливо через ліцензії, пов'язаної з libmysql)]]
 +
*Скасування підтримки версій операційної системи до Windows 2000 (Windows 98, NT4, і.т.д.)
 +
*Нові синтаксичні конструкції, такі як NOWDOC, обмежений GOTO, короткий вид тернарного оператора «?:»
 +
та інше.
 +
 
 +
==PHP 6==
 +
Шоста версія PHP перебуває в стадії розробки з жовтня 2006 року. У ній вже були зроблені безліч нововведень, як, наприклад, виключення з ядра регулярних виразів POSIX і «довгих» суперглобальних масивів, видалення директив safe_mode, magic_quotes_gpc і register_globals з конфігураційного файлу php.ini. Основні зусилля були зосереджені на підтримці Юнікоду. Однак у березні 2010 року розробка PHP6 була визнана безперспективною через складнощі з підтримкою Юнікоду. Вихідний код PHP6 переміщений на гілку, а основною лінією розробки стала версія 5.4.

Поточна версія на 23:51, 19 червня 2014

Зміст

[ред.] PHP/FI

У 1995 році данський програміст Расмус Лердорф (Rasmus Lerdorf) створив набір скриптів на Perl / CGI для виводу і обліку відвідувачів його онлайн-резюме, оброблювальний шаблони HTML-документів. Лердорф назвав набір Personal Home Page (Особиста Домашня Сторінка). Невдовзі функціональності і швидкості Perl - інтерпретатора скриптів - перестало вистачати, і Лердорф розробив з використанням мови C новий інтерпретатор шаблонів PHP / FI (англ. Personal Home Page / Forms Interpreter - «Особиста Домашня Сторінка / Інтерпретатор форм»). PHP / FI включав базову функціональність сучасного PHP: оформлення змінних в стилі Perl ($ім'я_змінної для виведення значення), автоматичну обробку форм і встроєний в HTML-текст і багато іншого. Новонароджена мова відрізнялася від свого прабатька простішим і обмеженим синтаксисом. У 1997 році після тривалого бета-тестування вийшла друга версія обробника, написаного на C - PHP / FI 2.0. Її використовували близько 1% (приблизно 50 тисяч) всіх інтернет-доменів світу.

[ред.] PHP 3

Версія PHP 3.0 зазнала значної переробки, що визначила сучасний вигляд і стиль мови програмування. У 1997 році два ізраїльські програмісти, Енді Гутманс (Andi Gutmans) і Зеєв Сураські (Zeev Suraski), розробники з ізраїльського технологічного інституту, розташованого в ізраїльському місті Хайфі, повністю переписали код інтерпретатора. PHP / FI 2.0 був визнаний ними непридатним для розробки програми електронної комерції, над яким вони в той час працювали. Для спільної роботи над PHP 3.0 за допомогою бази розробників PHP / FI 2.0 Енді, Расмус і Зеєв вирішили об'єднатися і оголосити PHP 3.0 офіційним наступником PHP / FI, розробка ж PHP / FI була практично повністю припинена. Після 9 місяців публічного тестування, PHP 3.0 був офіційно випущений в червні 1998 року. Однією з найсильніших сторін PHP 3.0 була можливість розширення ядра додатковими модулями. Згодом інтерфейс написання розширень привернув до PHP безліч сторонніх розробників, що працювали над своїми модулями, що дало PHP можливість працювати з величезною кількістю баз даних, протоколів, підтримувати велике число API. Велика кількість розробників призвела до швидкого розвитку мови і стрімкого зростання її популярності. Абсолютно нова мова програмування отримала нове ім'я. Розробники відмовилися від доповнення про персональне використання, яке було в абревіатурі PHP / FI і мова був перейменований в PHP. До кінця 1998 року PHP використовувався десятками тисяч користувачів. Сотні тисяч веб-сайтів повідомляли про використання мови програмування PHP. У той час PHP 3.0 був встановлений приблизно на 10% веб-серверів Інтернету.

[ред.] PHP 4

До зими 1998 року, практично відразу після офіційного виходу PHP 3.0, Енді Гутманс і Зеєв Сураські почали переробку ядра PHP. У завдання входило збільшення продуктивності складних додатків і поліпшення модульності базису коду PHP. Розширення дали PHP 3.0 можливість успішно працювати з набором баз даних і підтримувати велику кількість різних API і протоколів, але PHP 3.0 не мав якісної підтримки модулів і додатки працювали неефективно. Новий движок, названий Zend Engine (від імен творців, Зива і Енді, також засновників Zend Technologies), успішно справлявся з поставленими завданнями і вперше був представлений в середині 1999 року. PHP 4.0, заснований на цьому движку і приніс з собою набір додаткових функцій, офіційно вийшов в травні 2000 року, майже через два роки після виходу свого попередника PHP 3.0. На додаток до поліпшення продуктивності, PHP 4.0 мав ще декілька ключових нововведень, таких як підтримка сесій, буферизація виводу, безпечніші способи обробки вводиться користувачем, і декілька нових мовних конструкцій. Припинення випуску оновлень PHP 4 було заплановано на кінець 2007 року . Однак аж до 8 серпня 2008 випускалися критичні оновлення безпеки. З 9 серпня 2008 всяка підтримка версії PHP 4.x була припинена.

[ред.] PHP 5

П'ята версія PHP була випущена розробниками 13 липня 2004. Зміни включають оновлення ядра Zend (Zend Engine 2), що істотно збільшило ефективність інтерпретатора. Введена підтримка мови розмітки XML. Повністю перероблені функції ООП, які стали багато в чому схожі з моделлю, використовуваною в Java. Зокрема, введена деструкція, відкриті, закриті і захищені члени і методи, остаточні члени і методи, інтерфейси і клонування об'єктів. Нововведення, проте, були зроблені з розрахунком зберегти найбільшу сумісність з кодом на попередніх версіях мови. На даний момент останньої стабільної гілкою є PHP 5.3, яка містить ряд змін і доповнень:

  • Збільшена швидкість роботи, приблизно на 10-20%
  • Введено простір імен
  • Пізніше статичне зв'язування і спеціальний метод __ callStatic ()
  • Лямбда-функції і замикання]]
  • Додавання розширень: intl, phar, fileinfo і sqlite3
  • Опціональний збирач сміття
  • Був написаний драйвер MySQLnd для найпопулярнішої у PHP розробників бази даних MySQL. З появою драйвера швидкість роботи з Mysql значно збільшилася, також новий драйвер доступний вже в стандартній збірці (раніше це було неможливо через ліцензії, пов'язаної з libmysql)]]
  • Скасування підтримки версій операційної системи до Windows 2000 (Windows 98, NT4, і.т.д.)
  • Нові синтаксичні конструкції, такі як NOWDOC, обмежений GOTO, короткий вид тернарного оператора «?:»

та інше.

[ред.] PHP 6

Шоста версія PHP перебуває в стадії розробки з жовтня 2006 року. У ній вже були зроблені безліч нововведень, як, наприклад, виключення з ядра регулярних виразів POSIX і «довгих» суперглобальних масивів, видалення директив safe_mode, magic_quotes_gpc і register_globals з конфігураційного файлу php.ini. Основні зусилля були зосереджені на підтримці Юнікоду. Однак у березні 2010 року розробка PHP6 була визнана безперспективною через складнощі з підтримкою Юнікоду. Вихідний код PHP6 переміщений на гілку, а основною лінією розробки стала версія 5.4.

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
Навігація
Інструменти